Plán webu
Pred realizáciou webu si pripravte podklady. Sú to vaše texty, obrázky. Medzi podklady si založte aj vaše logo a existujúce propagačné materiály, ktoré sa použijú pri návrhu, ako inšpirácia. Berte to tak, že tieto podklady, ktoré sa dostanú na váš web nemusia byť finálne, ani nemôžu byť. Prečo?

Často po pár mesiacoch prevádzky webu zistíte, že niečo musíte prepísať, alebo nejaké obrázky vymeniť. Ako tieto podklady pripraviť najideálnejšie? Všetko nachystajte v digitálnej forme. Vytvorte si takúto štruktúru priečinkov vo vašom počítači:

 • Web
  • Názov projektu
   • Podklady
    • Texty
    • Obrázky
    • Iné
   • Prijaté
   • Rozpracované
   • Iné

Krátko popíšeme, čo čo znamená. 

Priečinok Web

Priečinok, do ktorého pôjdu všetky údaje pre jednotlivé projekty. Neskôr môžete totiž urobiť ďalšie weby, alebo jazykové verzie. Ak všetky projekty budete mať v rôznych priečinkoch, ľahšie si nájdete súbory, ktoré budete hľadať. Tento hlavný priečinok bude zoskupovať všetky vaše projekty.

Priečinok Názov projektu

Je to samotný názov projektu. Ak budete mať viac webov, stačí si vybrať príslušný projekt a k nim patriace súbory hneď nájdete.

Priečinok Podklady

V tomto priečinku zhromažďujte všetky hotové podklady. Z tohto priečinku ich budete posielať tvorcovi web stránky. Prehľadne ich rozdeľte do podpriečinkov, ako texty, obrázky, alebo iné. Tieto môžete ďalej členiť podľa štruktúry webu. Napríklad obrázky môžete ďalej rozdeliť na:

 • Obrázky
 • O nás
 • Galéria

To znamená, že v priečinku „O nás“ budú všetky obrázky, ktoré pridáte na váš web do sekcie „O nás“. Do priečinku „Galéria“ pridáte všetky fotky, ktoré pôjdu do „galérie“ na webe. Ak chcete rozčleniť na web stránke vašu galériu, urobte to aj u seba. Takto prehľadne si rozvrhnite vaše podklady. Prečo je to tak lepšie? V prvom rade, ľahšie nájdete podklady, ktoré budete hľadať, alebo neskôr budete dopĺňať. Ak ich v takej forme pošlete tvorcovi webu, kontrola webu bude oveľa rýchlejšia, lebo presnejšie budú uložené údaje na webe. Ak budete údaje nahrávať vy, tiež to rýchlejšie urobíte, lebo nebudete musieť „na kolene“ poskladať podklady pre web. V konečnom dôsledku váš web a informácie na ňom budú kvalitnejšie a rýchlejšie spracované. 

Priečinok Prijaté

Do tohto priečinku si uložte všetky prijaté materiály od iných. Napríklad grafické návrhy, zmluvy, projektovú dokumentáciu a podobne. 

Priečinok Rozpracované 

V tomto priečinku začnite pracovať na materiáloch, z ktorých sa neskôr stanú podklady. Napríklad text na stránku „O nás“. Ak ho dokončíte v priečinku „Rozpracované“ a hotový dokument ešte raz uložíte, alebo prekopírujete do priečinku „Podklady“, zachováte aj zálohu tohto dokumentu. Ak sa náhodou niečo s tým dokumentom stane (vymažete, prepíšete) môžete siahnuť po zálohe a nemusíte dokument vytvárať ešte raz. Toto však môžete a automatizovať. Ako? 

Skúste on-line aplikáciu Jotta Online Backup. Robí automatickú zálohu vašich údajov na bezpečný vzdialený server. Stačí sa zaregistrovať, nainštalovať príslušný malý software a označiť priečinok vo vašom počítači, ktorý chcete zálohovať. Ostatné Jotta Backup spraví. Ak vytvoríte nový súbor a uložíte ho, hneď sa nahrá na vzdialený server. Najväčšie výhody tohto riešenia sú, že k vašim údajom sa dostanete aj cez web Jotta Backup, aj vtedy, keď nie ste pri vašom počítači. Vaše údaje sa nestratia ani vtedy, keď sa váš počítač mechanicky poškodí (vyhorí, niekto vám ho rozbije, ukradne a podobne). Určite si vyskúšajte, je to zadarmo. Kliknite na Jotta Backup.

Pridajte sa aj vy
Lemonweb newsletter

Prehľadné a zrozumiteľné návody a stratégie o podnikaní na internete priamo do v ašej e-mailovej schránky

Zapísať sa

Komentáre

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Umiestnenie Vášho súboru do cloud služieb si zvoľte podľa citlivosti dát. Prevádzkovatelia sa vyjadrujú o maximálnej bezpečnosti a zabezpečenia súkromia. V každom prípade extrémne citlivé dáta by som do cloud služieb asi neuložil. Zatiaľ som však nemal problém s bezpečnosťou.

Dobrá deň, ten jottabackup je naozaj bezpečný? Na prvý pohľad vyzerá dobre, ale radšej by som citlivé dáta na ten server nenahral. Aké máte skúsenosti?

Pridať nový komentár