Print Screen obrazovky
Chcete urobiť a poslať Print Screen obrazovky za niekoľko sekúnd? Ak nechcete plytvať svojim časom, uvedomte si, že Print Screen obrazovky je možné vytvoriť viacerými spôsobmi. Klasickú metódu kopírovania oskenovanej obrazovky väčšina z nás už pozná. Je možné urobiť tento úkon efektívnejšie? Rozhodne áno. Urobte ho za niekoľko sekúnd!

Najprv si vysvetlime čo je Print Screen obrazovky? Print Screen je fotografia obrazovky na monitore, ktorú vidíte. Využíva sa vtedy, keď niekomu chcete poslať to, čo práve máte na svojej obrazovke monitoru. Väčšinou sa využíva vtedy, keď potrebujete pomoc pri práci s počítačom, a odborníkovi, ktorý vám pomáha, musíte poslať Print Screen, aby vám mohol poradiť. Často sa Print Screen používa pri odoslaní potvrdenia o transakcii v e-bankovníctve. Predtým, než urobíte Print Screen, sa musíte  rozhodnúť o niekoľkých veciach a podľa toho využiť efektívnu metódu vytvárania Print Screen-u. V prvom rade, ako často budete robiť Print Screen a v druhom, z čoho budete robiť a nakoniec ako budete posielať váš scan obrazovky? Čo to znamená?

Ak Print Screen robíte občas?

Ak potrebujete poslať Print Screen len občas, stačí, ak využijete najmenej efektívnu metódu, pomocou kopírovania obrazovky do schránky windows a vloženia do grafického programu. Táto metóda je najbežnejšia a časovo najviac náročná. Na konkrétnom príklade si to ukážeme neskôr.

Ak Print Screen robíte často?

Pokiaľ Print Screen robíte často, je výhodné, ak si vyberiete pre seba vhodný software, ktorý uľahčí skenovanie obrazovky. Najefektívnejšie metódy vám ukážeme taktiež na príkladoch.

Print Screen obrazovky alebo web stránky?

V praxi sa Print Screen robí buď z celej obrazovky alebo len z daného okna vo vašom operačnom systéme (Windows). Často je potrebné poslať len Print Screen vášho prehliadača, konkrétnej web stránky. Využívajú to väčšinou majitelia webových stránok.

V akom formáte poslať Print Screen?

Často ľudia posielajú obrázky vložené do Word dokumentu. Poslať Print Screen obrazovky vo Worde je najneprofesionálnejší spôsob a pre obe strany najneefektívnejší. Druhá strana takýto súbor Wordu otvorí oveľa pomalšie, navyše obrázok vo Worde stráca aj kvalitu, a možno práve potrebný detail nebude na ňom vidno. Preto si šetrite váš čas a Print Screen posielajte buď vo formáte JPG, alebo vo formáte PDF. Ako vytvoriť tieto formáty si ukážeme na konkrétnych príkladoch.

1. spôsob - Ako sa robí Print Screen bežne?

Bežný spôsob, ako urobiť print screen obrazovky a ktorý už určite poznáte:

  1. stlačte klávesu Print Screen (Print Scr) na klávesnici 
  2. spustite program Skicár. Nájdete ho, ak kliknete vo vašom Windows na Štart -> Programy -> Príslušenstvo -> Skicár (rýchlejší spôsob: stlačte klávesy Windows a R (otvorí sa okno "Spustenie"), zadajte "mspaint" (bez úvodzoviek) a stlačte Enter).
  3. stlačte klávesovú skratku Ctrl+V v grafickom programe Skicár.
  4. objaví sa váš scan obrazovky v skicári. Teraz kliknite v hornom menu na Súbor -> Uložiť -> Zadajte názov súboru, umiestnenie a formát JPG a uložte.
  5. Tento súbor môžete poslať e-mailom.

Nevýhoda tohto riešenia je, že je pomalá. Dá sa to urobiť rýchlejšie a efektívnejšie? Teraz vám ukážem viac spôsobov, pomocou ktorých sa táto nudná činnosť môže stať zábavou.

2. spôsob - Print Screen pomocou programu Jing

Čo je Jing? Jing je voľne dostupný program, ktorý si môžete stiahnuť z internetu a pomôže vám rýchlejšie urobiť print screen obrazovky. Ako funguje? Po nainštalovaní sa objaví „slniečko“ v hornej časti vašej obrazovky a hneď ho môžete začať používať. Ak vás ikona vyrušuje v hornej časti, môžete nastaviť, aby sa umiestnila v paneli úloh vo vašom Windows. Ukážku programu v hornej časti si pozrite na nasledovnom obrázku:

Základná plocha po nainštalovaní programu Jing

Ak prejdete kurzorom na ikonu slniečka, objaví sa grafická ponuka, z ktorej keď si vyberiete prvú ponuku „capture“, hneď si môžete označiť oblasť pre print screen na obrazovke, ktorú chcete vyrezať a uložiť do súboru. Po výbere sa ihneď objaví okienko, kde môžete na daný výrez obrazovky kresliť, označiť miesto, písať text - jednoducho editovať. Väčšinou keď posielate print screen obrazovky niekomu, máte nejaký problém, ktorý musíte vizuálne ukázať tomu, kto ten problém bude riešiť. Preto ak označíte miesto, s čím máte problém a veľmi krátko popíšete, môžete ušetriť čas pri písaní e-mailu. Po úpravách daný výrez pomenujete, uložíte a ihneď môžete posielať e-mailom. Netreba k tomu žiadny iný úkon, ani dodatočný software. Pozrite si malú ukážku, ako to vyzerá na obrázku:

Používanie programu Jing

Okrem uloženia pomocou programu Jing dokážete napríklad nahrať video, uložiť print screen na server poskytovateľa pre zdieľanie, alebo mať prístup k histórii uložených print screenov. Tento malý program je veľmi užitočným pomocníkom počas každodennej práce. Najlepšie bude, keď si program hneď vyskúšate. Bezplatnú verziu programu Jing si môžete stiahnuť zo stránky výrobcu (Vyžaduje znalosť anglického jazyka.)

3. spôsob - Print Screen pomocou programu Gadwin

S programom Gadwin dokážete extrémne rýchlo, aj za niekoľko sekúnd, spraviť Print Screen. Funguje tak, že keď stlačíte klávesu Print Screen, ihneď sa objaví okno programu a vytvorí grafický súbor. Navyše dokážete nastaviť, aby sa po uložení otvoril váš mailový klient a spustil písanie novej správy s pripojením súboru s vašim Print Screen-om. Tento spôsob je extrémne efektívny. Ako sa k programu dostať? 

Gadwin si môžete stiahnuť zadarmo z ich oficiálnych stránok (Web produktu Gadwin PrintScreen). Stiahnite si a nainštalujte si podobne, ako hocijaký iný program. Po nainštalovní ihneď môžete stlačiť klávesu Print Screen a program používať. K nastaveniam programu Gaswin sa dostanete, ak kliknete na ikonu programu vpravo dole v paneli úloh (taskbar). Niektoré nastavavenia programu si môžete pozrieť na nasledovnom ilustračnom obrázku.

Print Screen Gadwin

V prvom riadku je zaškrtnutá voľba, aby sa scan obrazovky uložil do schránky počítača (bod. 1). Ak chcete poslať uložený súbor ihneď e-mailom, stačí zaškrtnúť príslušnú voľbu (bod. 2). Otvorí sa váš preddefinovaný e-mailový klient, spustí sa "písať novú správu" a uvidíte váš Print Screen v prílohe. Ak si chcete zvoliť priečinok v počítači, kam ukladať súbory, stačí si vybrať v príslušnej časti (bod. 3).

4. spôsob - Print Screen webstránky so Screengrab pre Firefox

Túto metódu využijete, ak musíte rýchlo poslať print screen nejakej web stránky. My a naši klienti to využívame pri vytváraní webových stránok. Ak ho chcete ihneď vyskúšať, najprv spustite váš prehliadač Firefox, následne v ponuke vyhľadajte Nástroje -> Doplnky. Do vyhľadávacieho okienka (vpravo hore) zadajte kľúčové slovo „Screengrab“ a kliknutím na „Nainštalovať“ plugin nainštalujete. Teraz musíte reštartovať váš Firefox. Bude to vyzerať podobne:

Kde nájdete Screengrab

Po reštarte ikonku Screegrab nájdete vpravo dole vo vašom prehliadači (musíte mať zapnutý Panel doplnkov – panel doplnkov nájdete v ponuke Zobraziť -> Panely s nástrojmi). Funguje veľmi jednoducho. Kliknete na ikonku, objaví sa ponuka, z ktorej vyberiete Uložiť a následne čo si chcete uložiť:

  • Celú stránku / rámec pre print screen – uloží celú stránku aj dolnú časť webu, ktorú priamo nevidíte na obrazovke
  • Viditeľná časť pre print screen – uloží len časť web stránky, ktorú práve vidíte (závisí od vášho rozlíšenia monitora)
  • Výber pre print screen – dokážete vybrať len určitú časť obrazovky

Po uložení môžete print screen poslať e-mailom. Screengrab veľmi urýchľuje a zjednodušuje urobenie print screen-u obrazovky. Jediná nevýhoda, že pokiaľ chcete upraviť alebo dopísať poznámky do obrázku, musíte uložený print screen otvoriť a upraviť v grafickom programe. Pokiaľ však rýchlo chcete poslať niekomu print screen webovej stránky, určite si nainštalujte tento užitočný nástroj.

Existujú ďalšie možnosti?

Určite áno, možno práve vy používate ešte efektívnejšie nástroje alebo programy. Ak je to tak, neváhajte a dajte vedieť ostatným pomocou komentára nižšie.

Pridajte sa aj vy
Lemonweb newsletter

Prehľadné a zrozumiteľné návody a stratégie o podnikaní na internete priamo do v ašej e-mailovej schránky

Zapísať sa

Komentáre

alebo vo windowse pouzit nastroj na vystrihovanie v anglictine snipping tool. Vyberiete co chcete skopirovat, a je to priamo vo windowse, nic netreba instalovat.

Lightshot je best!!! Stlačíte Prtsc, označíte vybratú plochu a následne jedným klikom uložíte do JPG... Celý proces cca. za 5-10 sec. Link: https://app.prntscr.com/sk/

Vďaka, tiež veľmi pomohlo!

Keby ste chceli vedieť, tak to je screenshot a nie print screen!

Poprosim o info ako urobim prtscr z dotykovej klavesnice na Yoga 3

skuste Lightshot :) asi najlepsie co moze byt :) da sa s nim nastavit presne co potrebujete a aj celu obrazovku bez problemov a da sa donho aj pisat :)

Spyderka skús hľadať pod pojmom malovaní alebo malovanie

Ja nemam v note booku Skicar!

Casto potrebujem v praci nieco poslat ,no neviem z Print Screenu vystrihnut ten spodny riadok, kde je vidiet moje pootvarane programy...Please ako sa to robi? A potom na obrazku nieco dokreslit apod.

Priamo vo Windows 7 program Výstřižky (ja mam českú verziu).

printscreen obrazovky rychlo

Ja neviem kde je klávesa Print Scr lebo mám francúzku klavesnicu :D

V Gadwin sa dá nastaviť klávesová skratka pre print screen.

a keď mi nefunguje tlačitko Print screen?

dikes pomohlo :)

Ja na print screen používam taktiež program Gadwin. Každému odporúčam!

Dobrý deň, ja používam klasickú metódu - printscr a šup do paintbrush.:) Trochu cvikom už to nie je taká zdĺhavá robota.:) Prajem veľa úspechov! Gabriel

Gadwin je fakt super vec. Jednoduchší spôsob som ešte nenašiel. Tiež odporúčam ak rýchlo chcete printscreen. Prajem pekný deň!

Pridať nový komentár